2020 Tmgd sınavlarına bakış

Şubat 2020 sınavı için T.C.Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yeni bir duyuru yayımladı. Buna göre Şubat 29 da yapılacak Tmgd sınavlarında kullanılacak ADR versiyonları bu sınava özel belirlendi.

Öncelikle Bakanlık 2020 tmgd sınavları için 3 sınav tarihi belirledi. 29.02.2020, 28.06.2020 ve 28.11.2020 . İlk şubat sınav tarihine özel yayınlanan duyuruda , ADR ve RID Tmgd sınavı için ADR ve RID 2019 versiyonu, IMDG Tmgd sınavı için ise IMDG 2016 versiyonu kullanılacağını belirtti. Bu durum IMDG 2018 versiyonunun Türkçeye çevrilme aşamasında geç kalındığını da göstermektedir. Çeviri tamamlanıp Türkçe versiyonu bir sonraki sınavlara kadar yapılacağı ön görülmüştür.

2020 yılı itibari ile tam olarak 5 senesini tamamlayan tmgd piyasası , tam olarak istenilen seviyeye gelmese de Bakanlığın çalışmaları ve yeni yaklaşımlar her gün kalitesini arttırmaya yönelik olmaktadır.

2020 yılına girilmeden öncelikle piyasada çokca yanlış olarak başvurulup alınmış olan Tmfb yani tehlikeli madde faaliyet belgesi için ilk çalışmalar 2019 sonu itibari ile bitirilmiştir. Bu çalışma piyasadaki işletmeleri çok yakından ilgilendiren ve ilk aşamada denetim yapılmasını kolaylaştıran aynı zamanda tmgdk’ları da sorumluluk altına alan önemli bir adımdı. İşletmelere tmgdk’lar vasıtasıyla EK-3 rapor zorunluluğu getirilerek , işin düzeltilmesi planlanmıştır.

2020 yılında 2nci etap artık hem yol kenarı denetimlerin hem de işletme denetimlerinin başlaması olmalıdır. Özellikle bu aşamanın ön şartları sağlıyor olması oldukça önemlidir. Peki bu ön şartlar nelerdir;

Bakanlığın özellikle işletme denetiminde nelere dikkat etmesi gerektiği konular gibi bir rehber ortaya koyması faydalı olacaktır. Böylelikle, piyasada zaten tmgd hizmeti verenlerin de işletmede nelere dikkat edeceği belirlenmiş olacaktır. Ön şartlardan bir diğeri ise denetim yapacak kişilerin etkin ve bilgili olması, dolayısıyla eğitimleridir. Bu aşamada işin daha doğru ve otomatik bir şekilde ilerlemesi için Bakanlık personelinden ziyade dışarıdan denetçi olabilecek akredite olmuş kuruluş yada kuruluşlardan yardım alınması daha uygun görünmektedir.

2020 yılında bu düzenlemelerle birlikte en önemli olan 3ncü bir aşama ise işini düzgün yapmayan işletmelere ciddi idari para cezaları uygulanması olacaktır.

Bir yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir