ADR Tablo A soruları

ADR Tablo A Sorularının Çözümleri

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı konusunda Dünya standardı olarak kabul gören ADR kitaplarındaki en vazgeçilmez bölüm Tablo A ‘dır.

Bu tablo olası konu tüm tehlikeli maddelerin listesini barındıran ve o madde ile ilgili bizlere talimat veren ADR nin vazgeçilmez bir tablosudur. Bu sebeple tmgd sınavlarında başarıyı yakalayabilmek için tablo A nın yorumlaması doğru yapılmalıdır. Aslında google’ın internet üzerinde  arama motoru olması gibi tablo A da ADR nin en önemli olmazsa olmazıdır.UN numarası,adı,sınfı,sınıflandırma kodu,paketleme grubu,etiketi ,kısmi muafiyet ile taşınıp taşınmayacağı ( sınırlı miktar yada istisnai miktar olarak) paketleme çeştleri, tank içinde taşınıp taşınmayacağı, öel taşıma hükümleri, turuncu plakasının nasıl doldurulacağı gibi bir çok bilgyi veren bu tabloyu iyi kullanıyorsanız tmgd sınavında oldukça avantajlısınızıdr. Tablo A ‘nın en üst satırında her sütunun açıklaması ve referansları mevcuttur. O sütün ile ilgili bilgi için burada yazan referanslara gidilerek bakılır, tablo’nun en basit anlamda kullanımı ilk başta bu şekildedir.

Karayolunda tehlikeli madde taşıma şekli 3 türlü yapılmaktadır; Ambalajlı (Paketli) taşıma, Tank içinde taşıma ve dökme taşıma  bu şekillerin içinde en önemli yeri enerji ihtiyacından dolayı tanker yad tank içi taşıma almaktadır. daha sonra paketli ve dökme taşımalar bunu takip etmektedir. Tablo A aslında bir tehlikeli maddenin yukarıda saydığımız hangi şekilde yada şekillerde taşınabileceğini bize anlatmaktadır.Hatta bazı olmayan boş sütunları daha da anlamlı hale gelebilmektedir. Tablo A ‘nın her sütunu özel ve 64 saatlik tmgd eğitiminde anlatılmaktadır. Ancak işin soru çözme kısmına gelindiğindem ezberci yöntemler hemen unutulacaktır, bu sebeple tablo A nın bize ne anlatmak istediği çok önemlidir, bu tabloyu ben çok iyi kullanıyorum diyen bir kişi aslında onun esas göstermediği alt bilgileri ıskalıyabilmektedir. Bu sebeple 64 saatlik tmgd eğitimi tecrübeli ve size farklı bir bakış açısı sağlayabilen bir eğitmen tarafından verilmelidir. Bu da tmgd sınavında başarıyı yaklamanın en önemli kuralıdır.